
Piękne, zdrowe włosy i paznokcie są marzeniem każdej kobiety. Na ich wygląd wpływają nie tylko czynniki zewnętrzne, ale również ogólny stan organizmu, dlatego wszelkie niedobory oraz stany chorobowe sprawiają, że kondycja pasm, skóry głowy oraz płytki paznokcia ulega pogorszeniu. Najczęstsza dolegliwością, z którą mierzy się duża grupa społeczna jest niedobór składników odżywczych oraz witamin i minerałów, czego konsekwencją jest nadmierne wypadanie włosów, utrata blasku i sprężystości kosmyków a także łamliwość i kruchość paznokci. Remedium na przywrócenie przydatkom skóry i mieszkom włosowym dawnej struktury i kondycji są witaminy na włosy. Zbyt niska podaż witamin w organizmie, szczególnie substancji z grupy B, E, A oraz E sprawia, że włosy zaczynają przechodzić do fazy telogenowej, czego efektem jest wypadanie. Jak poprawić kondycję włosów i paznokci? Jakie witaminy na włosy sprawdzą się najlepiej?
Dobre witaminy na włosy – co wzmocni i odżywi kosmyki?
Wypadanie włosów i spadek ich kondycji jest często stanem, który wywołuje niepokój u osoby, którą dotknęła tego rodzaju dolegliwość. Wiele kobiet i mężczyzn decyduje się wówczas na zmianę swojej podstawowej pielęgnacji pasm i rozpoczyna poszukiwania kosmetyków, których celem ma być rozwiązanie problemu. Nawet najlepsze, bogate w składniki aktywne środki do pielęgnacji włosów i skóry głowy nie poprawią ich stanu oraz nie zahamują wypadania, jeśli źródłem dolegliwości jest niedobór substancji witaminowych.
Witaminy są związkami organicznymi, które pełnią w organizmie wiele istotnych funkcji: wpływają na przebieg procesów metabolicznych, usprawniają pracę poszczególnych narządów wewnętrznych, poprawiają funkcjonowanie układu immunologicznego, a także bezpośrednio przyczyniają się do ładnego wyglądu włosów i utrzymania ich w dobrej formie. Zdrowe włosy oraz brak problemu z wypadaniem oraz chorobami skóry głowy w dużej mierze zależy od właściwej podaży najważniejszych witamin.
Jakie witaminy na włosy oraz minerały są niezbędne do utrzymania ich w dobrej kondycji?
- witaminy z grupy B, zwłaszcza witamina B7,
- witamina D,
- witamina E,
- witamina A,
- cynk,
- krzem,
- magnez,
- selen,
- żelazo.
Dlaczego witaminy są ważne dla kondycji włosów?
Bardzo szeroka grupa społeczna nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż witaminy są składnikami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a ich właściwa podaż bezpośrednio wpływa na kondycję włosów, skóry głowy i paznokci. Niedobór najważniejszych związków witaminowych dla mieszków włosowych szybko objawia się nadmiernym wypadaniem, zmatowieniem pasm, utratą blasku oraz pogorszeniem ich sprężystości i elastyczności. Dlaczego dostarczanie właściwej ilości witamin z pożywieniem lub w postaci suplementu diety jest tak ważne? Jak działają poszczególne substancje witaminowe?
- witaminy z grupy B - pobudzają komórki mieszków włosowych do wytwarzania keratyny, która odpowiada za codzienny wzrost włosa. Dodatkowo, witaminy z grupy B odpowiadają za utrzymanie sprężystości pasm oraz ich nawilżenie,
- witamina E - jest naturalnym antyoksydantem, a jej zdolność do zwalczania wolnych rodników pomaga hamować wypadanie włosów i bezpośrednio wpływać na stan skóry głowy, włosów i paznokci,
- witamina C - jest silnym antyoksydantem, który dodatkowo wzmaga mikrokrążenie na skórze głowy. To właściwość, która pozwala na sprawne dostarczanie do mieszków włosowych składników odżywczych, które są niezbędne do utrzymania ich w dobrej formie,
- witamina A - to substancja, której zadaniem jest pobudzanie mieszków włosowych do wzmożonej pracy, dzięki czemu włosy rosną szybko, a dodatkowo są odpowiednio nawilżone i zdrowe.
- żelazo - niedobór żelaza i ferrytyny prowadzi do nadmiernego wypadania włosów, co jest sygnałem alarmowym, który zwiastuje rozwój anemii, czyli ogólnoustrojowej dysfunkcjo organizmu.
- cynk - niedobór cynku w szybkim czasie prowadzi do nadmiernego wypadania włosów. Jego przewlekła, mała ilość w krwioobiegu może być przyczyną łysienia.
Biotyna i keratyna na włosy
Biotyna i keratyna są substancjami, które odgrywają ważną rolę w procesie budulcowym włosa, a także przyczyniają się do utrzymania ich w dobrej formie.
Biotyna inaczej znana jest jako witamina B7 lub H jest związkiem organicznym, który wyróżnia się właściwościami łatwego rozpuszczania w wodzie. To główny powód, dla którego jej niedobór jest częstym problemem wśród społeczeństwa, gdyż przyczynia się do szybkiego wydalania substancji z organizmu wraz z moczem i potem. Biotyna jest jednym ze składników odżywczych, które wiele specjalistów określa mianem witaminy piękności. Jej cząsteczki uczestniczą w procesie syntetyzowania keratyny, który jest podstawowym białkiem budulcowym włosów i paznokci. Jej funkcją jest bezpośredni wpływ na tworzenie się wiązań łączących włókna keratyny, dzięki zawartości cząsteczek siarki. Jej właściwa podaż pozwala na utrzymanie mocnych i sprężystych włosów, a także niwelowanie problemów skóry głowy, jakim jest nadmierne przetłuszczanie. Jej właściwa ilość w krwioobiegu pozwala na sprawne regulowanie pracy gruczołów łojowych, dzięki czemu skóra skalpu pozostaje zdrowa.
Keratyna z kolei jest białkiem zbudowanym z włókien fibrylarnych. To podstawowy element budulcowy włosa, a duże ilości keratyny znajdują się w jego korze oraz osłonce. Jej synteza jest przeprowadzana w mieszkach włosowych, a za jej właściwą budowę i ilość odpowiada witamina B7. Jednym z najważniejszych składników keratyny jest siarka, która scala poszczególne włókna w trwały łańcuch. Jego przerwanie sprawia, że włosy tracą sprężystość i elastyczność, a dodatkowo staja się mało odporne na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych i mechanicznych.
Niedobór witaminy B7 oraz keratyny sprawia, że włosy stają się osłabione, mało elastyczne oraz tracą swoje walory wizualne. Właściwą podaż substancji zapewnia zdrowa i zbilansowana dieta, a w przypadku znaczącego niedoboru konieczne jest zastosowanie suplementów diety wysokiej jakości, które zawierają łatwo przyswajalne substancje. Ich regularne zażywanie w krótkim czasie pozwala zatrzymać wypadanie i poprawić kondycję włosów.
Witaminy A i E
Witamina A oraz E są substancjami, które holistycznie wpływają na pracę organizmu i przydatków skóry. Ich odpowiednia podaż jest niezwykle ważna, a jedną z wielu konsekwencji niedoboru jest znacznie pogorszenie się stanu włosów i paznokci. Jak działają na włosy?
Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane nie tylko brakiem biotyny, ale też witaminy A, inaczej nazywanej retinolem. To substancja, która wpływa na poprawę pracy i metabolizmu cebulek włosa, a także usprawnia prawidłowe złuszczanie się komórek rogowych nabłonka skalpu. Jej niedobór prowadzi do obniżenia zawartości wody w każdym włosie, czego efektem jest ich wysuszenie, łamliwość i uruchomienie procesu wypadania. Dzięki dostarczaniu witaminy A pasma stają się silne, gęste oraz odporne na uszkodzenia. Jej właściwą ilość w krwioobiegu zapewnia zdrowa, zbilansowana dieta bogata w wątróbkę drobiową, tłuste mięsa, jajka oraz mleko. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie suplementów diety z substancją, które pozwalają na natychmiastową poprawę poziomu substancji w organizmie.
Witamina E jest substancją, która także w dużej mierze przyczynia się do utrzymania włosów w dobrym stanie. To związek organiczny, który w organizmie pełni rolę antyoksydantu. Jego funkcją jest zwalczanie wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się organizmu i jego poszczególnych komórek. Zadaniem witaminy je jest poprawa krążenia na skórze głowy, czego efektem jest lepsze odżywienie cebulek i mieszków włosowych. Ich wzmocnienie od wewnątrz sprawia, że pasma i kosmyki stają się mocne, grube oraz odporne na wypadanie. Jej dodatkową właściwością jest wpływ na poprawę utlenienia komórek naskórka i skóry głowy, co sprawia, że porost włosów postępuje silniej i intensywniej.
Co powoduje osłabienie i wypadanie włosów?
Osłabienie i wypadanie włosów jest częstą dolegliwością, z którą zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Warto wiedzieć, że stanem fizjologicznym, czyli nie wywołującym niepokoju jest utrata około stu włosów. Większa ilość lub bardzo wzmożona utrata włosów często jest oznaka rozwoju ogólnoustrojowej dolegliwości lub braku witamin i minerałów w organizmie. Co przyczynia się do obniżenia kondycji włosów i ich wypadania?
- Stres i przemęczenie - narażanie organizmu na nadmierną ekspozycję na stres prowadzi do znacznego osłabienia ogólnoustrojowego. Ciągłe spięcie i niepokój sprawia, że poszczególne funkcje organizmu ulegają spowolnieniu lub dysfunkcji, czego efektem jest wypadanie włosów i pogorszenie ich kondycji. W okresach szczególnie trudnych warto sięgać po skutecznie suplementy diety, bogate w składniki odżywcze dla włosów, skóry i paznokci.
- Choroby tarczycy - nadczynność lub niedoczynność narządu prowadzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Efektem tego jest wzmożone wypadanie włosów, którego konsekwencją może być nawet łysienie.
- Niezdrowa dieta - dieta uboga w składniki odżywcze prowadzi do pojawienia się niedoborów witaminowych. Zbyt niska podaż najważniejszych witamin na włosy skutkuje ich wypadaniem i znacznym obniżeniem kondycji.
- Nieodpowiednia pielęgnacja - narażanie kosmyków na częstą stylizację gorącym powietrzem, stosowanie silnych detergentów myjących oraz czesanie nieodpowiednią szczotką przyczynia się do niszczenia struktury włosa i otwierania jego łuski. Aby temu zapobiegać warto w sposób przemyślany traktować pasma, ze względu na ich delikatną budowę.
- Działanie czynników zewnętrznych - włosy narażone są na codzienną ekspozycję na działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, wiatr i osadzanie się zanieczyszczeń z powietrza. Aby temu zapobiegać warto stosować wyroby kosmetyczne, których celem jest zabezpieczenie kosmyków przed wpływem drażniących czynników.
Wygląd włosów i paznokci jest bardzo ważny, szczególnie dla Pań. Osłabienie ich kondycji oraz nadmierne wypadanie są częstymi problemami, które wywołują niepokój oraz prowadzą do obniżenia samooceny. Ratunkiem jest regularne przyjmowanie suplementów diety, które bogate są w witaminy na włosy, czego efektem jest uzupełnienie niedoborów w organizmie i poprawa ich stanu.