Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Biotyna na włosy
Biotyna na włosy

Biotyna to kluczowy czynnik odpowiadający za piękne włosy skórę i paznokcie. Jest ratunkiem w okresie nadmiernego wypadania włosów i notorycznie łamiących się paznokci. Przyjrzyjmy się jej bliżej i poznajmy jej unikalne właściwości. Ciekawi ? Zaczynamy! 

Każda z nas pragnie mieć piękne, grube i lśniące włosy oraz nieskazitelną cerę i mocne paznokcie. To atrybuty każdej zadbanej i pięknej kobiety. Niestety bardzo często zewnętrze odżywki na włosy i paznokcie czy specjalistyczne maseczki na skórę twarzy i dekoltu nie przynoszą zamierzonego efektu. Wówczas należy suplementować wartościowe składniki do środka naszego organizmu. 

Biotyna na włosy, skórę i paznokcie - charakterystyka 

Biotyna nazywana jest inaczej witaminą H lub B7. Należy do witamin z grupy B. Odpowiednia ilość biotyny w naszym organizmie ma kluczowy wpływ na nasz zewnętrzny wygląd włosów skóry i paznokci. Jest związkiem organicznym, który występuje zarówno w tkankach zwierzęcych jak i roślinnych. Jest witaminą, która rozpuszcza się w wodzie. Stanowi koenzym wielu złożonych procesów zachodzących w organizmie. Co to oznacza ? Konkretne enzymy nie są w stanie prawidłowo katalizować reakcji, jeśli w ich otoczeniu nie będzie występować witamina B7.

Powszechnie witamina występuje w przyrodzie, wytwarzana jest przez bakterie oraz niektóre grzyby, glony czy rośliny. 

Biotyna przez niektórych nazywa jest witaminą piękna. Od dawnych czasów, nasze babcie czy mamy wiedziały o dobroczynnym działaniu witaminy B7 na włosy, skórę i paznokcie. To naturalna metoda walki z problemami skórnymi i nadmiernym wypadaniem włosów. Biotyna na włosy to najlepszy sposób. Szybki tryb życia i marna jakość przyjmowanych, przetworzonych i sztucznych pokarmów nie sprzyjają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu witaminy H w naszym organizmie

Właściwości witaminy B7

W naszym organizmie biotynę możemy odnaleźć w dwóch formach chemicznych: w formie wolnej lub związanej z białkiem. Witamina B7 w formie wolnej wchłania się prawie całkowicie. Nie ma natomiast wystarczających danych określających poziom wchłaniania jej formy związanej z białkiem z pożywienia. 

Biotyna jest jedną z kluczowych witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. W związku z tym, że należy do witamin z grupy B, jest odpowiedzialna za budowę skóry, włosa i płytki paznokcia. 

Biotyna odgrywa ważną rolę w produkcji protrombiny. Protrombina odpowiedzialna jest z kolei za odpowiednią krzepliwości krwi. Należy zatem wysnuć wniosek, że właściwości i spektrum działania witaminy B7 są bardzo szerokie. Co więcej, biotyna uczestniczy w tworzeniu kwasów tłuszczowych czy glukoneogenezy, czyli po prostu produkcji glukozy

Witamina H nie pozostaje również bez znaczenia dla naszej tarczycy, skutecznie wspomaga i usprawnia jej pracę

Bierze udział w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów. 

Dodatkowo wpływa także na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, nerwowego, gruczołów potowych, szpiku, erytrocytów i jąder. 

Wspiera także właściwy rozwój fizyczny i umysłowy. 

Wpływ biotyny na włosy, paznokcie i skórę 

To jedna z najpopularniejszych właściwości, które pełni biotyna, inaczej zwana witamina B7 lub H. Jak wspomniano wyżej, należy do witamin z grupy B. Związki te są odpowiedzialne i mają bezpośredni wpływ na nasze włosy skórę i paznokcie. Co gwarantuje zachowanie odpowiedniego poziomu biotyny w organizmie? Biotyna zapobiega wypadaniu włosów. Dla osób, które borykają się z osłabieniem i odnotowują nadprogramowe włosy na szczotce, pościeli czy odpływie prysznicowym, pierwszym krokiem jaki powinni wykonać to zakup i regularne przyjmowanie biotyny.

Wypadanie włosów to bardzo przykra i stresująca przypadłość dotykająca coraz więcej kobiet i mężczyzn. Piękne i zdrowe włosy u kobiet to synonim piękna. Każda z nas chciałabym mieć gęste i lśniące włosy, które przykuwają uwagę innych kobiet i mężczyzn. Odpowiedni poziom biotyny zapobiega także rozdwajaniu końcówek i wspomaga zachować odpowiednią kondycję włosów.

biotyna na włosy

Biotyna wpływa również na wygląd naszej skóry. Szczególną uwagę panie przykładają do wyglądu skóry na twarzy i dekolcie. Odpowiedni poziom biotyny gwarantuje jędrną, elastyczną i rozświetloną skórę, jakiej nie jest w stanie ufundować żadna maseczka. Bardzo ważna jest suplementacja " od środka", która przynosi upragnione efekty " na zewnątrz". Dlatego najpierw najlepiej zadbać o siebie właściwą suplementacją i dietą, a różnorodne maseczki i odżywki traktować jako skuteczny dodatek do tworzenia naszego upragnionego wyglądu. Co więcej, często nasza skóra wymaga naprawdę dobrej regeneracji, zwłaszcza po takich zabiegach jak makijaż permanentny czy inne zabiegi ingerujące w strukturę skóry twarzy.

A co z paznokciami ? Tutaj również biotyna odgrywa niebagatelne znacznie. Coraz więcej osób dotyka problem słabych i łamliwych paznokci. Dużo osób nie może doprowadzić swoich paznokci to upragnionej długości, zawsze któryś w najmniej spodziewanym momencie łamie się. Co więcej, wśród kobiet szalenie popularny jest manicure czy pedicure hybrydowy lub żelowy. Są to zabiegi, które sprawiają że nasze dłonie i stopy zachowują nieskazitelny wygląd przed okres około dwóch tygodni. Jednak po zdjęciu hybrydy czy żelu nasze paznokcie są osłabione i wymagają regeneracji. Długotrwałe stosowanie zabiegów bez wykonywania żadnych przerw również nie jest wskazane. Biotyna stanowi najskuteczniejszy ratunek na zniszczone paznokcie rąk i stóp wołających o pomoc. 

Niedobór biotyny

Zachowując odpowiednio zbilansowaną dietę zazwyczaj poziom biotyny w organizmie znajduje się na odpowiednim poziomie. Jakie są charakterystyczne objawy, po których można poznać niedobór witaminy B7 w organizmie? Istnieją pewne cechy świadczące o za małym stężeniu biotyny. Przede wszystkim są to problemy skórne. Coraz częściej pojawiające się stany zapalne, łuszczyca, liszaj płaski czy zmiany na tle łojotokowym. Co więcej, można zauważyć nadmierne wypadanie włosów oraz ich przedwczesne siwienie. Wypadają brwi lub rzęsy. Zaobserwować można gorsze samopoczucie i częste zmiany nastrojów. Znużenie oraz wzmożoną senność. Bóle mięśni, brak łaknienia, nudności, wymioty czy biegunki. Niedokrwistość, rumień a nawet zapalenie spojówek. Wachlarz objawów jakie mogą pojawiać się przy niskim poziomie witamin B7 jest ogromny, objawy mogą występować także przy innych dolegliwościach. Dlatego najlepiej jeśli niedobór biotyny jednoznacznie zdiagnozuje specjalista. Warto wykonać badanie krwi, które jednoznacznie da nam obraz poziomu tej cennej i kluczowej witaminy w naszym organizmie. Jej uzupełnienie może skutecznie rozwiązać problemy z którymi borykamy się od dłuższego czasu.

Komu grozi niedobór biotyny? 

Zdarza się, że dieta składa się głównie z żywności przetworzonej o małych wartościach odżywczych gdzie niewiele można odnaleźć witaminy H. Istnieją także pewne czynniki, które skutecznie obniżają właściwy poziom biotyny. Do obniżenia witaminy B7 dochodzi głównej przy żywieniu jelitowym, dializowaniu, chorobie alkoholowej a także przy nadmiernym stężeniu hormonów steroidowych, złuszczającym zapalaniu skóry czy oporności na insulinę. To jednak nie wszystko, przyjmowanie leków przeciwdrgawkowych oraz niektórych antybiotyków również może przyczynić się do drastycznego spadku poziomu witaminy B7. 

Dieta bogata w surowe jaja również nie jest wskazana. Zawarta w surowych jajkach awidyna blokuje wchłanianie biotyny. 

Niski poziom biotyny w organizmie kobiety w ciąży może być bardzo niebezpieczny w prawidłowym rozwoju płodu. Dlatego suplementy diety, które rekomenduje się przyjmować przez kobiety w ciąży zazwyczaj mają w swoim składzie biotynę. Zbyt niski poziom biotyny może zahamować rozwój płodu lub w najlepszym przypadku wywołać opóźnienia rozwojowe. 

Źródła biotyny 

Spore ilości biotyny odnajdziemy zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego jak również roślinnego. Szczególnie zalecane jest spożywanie zwiększonej ilości żółtka jaj oraz wątróbki. Jeśli chodzi o produkty roślinne , dużą zawartość witaminy B7 mają produkty mączne : mąka ryżowa, sojowa oraz pełnoziarnista. Pomidory, marchewka, kalafior i szpinak to cztery warzywa reprezentujące w swoim składzie najwyższy poziom witaminy H . Orzechy włoskie, ziemne oraz migdały także są dużym nośnikiem biotyny. 

Jeśli weźmiemy pod uwagę formę chemiczną biotyny, to w stanie wolnym znajdziemy ją w mleku I warzywach, a zwłaszcza w kalafiorze. Mięso, żółtka jaja, wyciąg z drożdży, zboża czy wątroba obfitują w biotynę w stanie związanym. 

 Dla uzyskania pełnych efektów warto dobrze zbilansowaną dietę uzupełnić odpowiednią suplementacją. W związku z tym, że nadmiar biotyny w organizmie wydalany jest z moczem, nie ma sztywnej naukowej rekomendacji co do najlepszej ilości przyjęcia biotyny na dobę. Ogólne zalecenie mówi o przedziale 30-100 µg na dobę. Jednak według specjalistów, w okresie wzmożonego wypadania włosów czy łamania paznokci, można zażywać nawet 200 µg na dobę. Nasze bakterie jelitowe są w stanie zsyntetyzować jedynie niewielką ilość biotyny, i aby zachować jej odpowiedni poziom, musimy często spożywać produkty bogate w witaminę B7 lub posiłkować się sprawdzoną suplementacją. 

Czy biotyna może szkodzić?

Czy w naszym orgaznimie może pojawić się nadmiar biotyny ? Występuje taka ewentualność, jednak pojawia się niezwykle rzadko, ponieważ zazwyczaj organizm radzi sobie z jej nadmiarem. Kiedy poziom witaminy B7 jest zbyt wysoki, zostaje ona wydalana razem z moczem. Nadmiar biotyny może spowodować szkody w dłużym okresie czasu. Jeśli regularnie przyjmowana jest zbyt duża dawka mogą wystąpić nawracające bóle brzucha, nudności, biegunka, wymioty i gwałtowne zmiany nastroju. 

Warto zadbać o swoje zdrowie i piękny wygląd. Skontrolowanie poziomu biotyny w naszym organizmie to pierwszy krok do osiągnięcia upragnionych efektów. Piękny wygląd, idealnie układające się włosy, świetlista skóra, gwarantują wspaniały nastrój i szeroki uśmiech każdego dnia. Inwazyjne zabiegi kosmetyczne poprawiające urodę warto zostawiać na sam koniec, a zacząć od tego, co oferuje nam natura. Biotyna to witamina piękna, która z pewnością doda Ci urody i pewności siebie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl