
Takie działania nie tylko je uszkadzają, ale również niszczą ich strukturę. Sprawiają, że włosy stają się suche, łamliwe, splątane, a także zaczynają wypadać. Brakuje im blasku, elastyczności i miękkości. Po jaki ratunek sięgnąć, aby znów cieszyć zdrowym i lśniącym wyglądem swoich włosów?
Wbrew temu, co niektórzy sądzą - możliwe jest uratowanie bardzo zniszczonych włosów. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku takich w naprawdę złej kondycji, musi minąć nieco czasu, bowiem nie istnieje coś takiego jak natychmiastowa regeneracja. Odbudowanie oraz przywrócenie im pełnego blasku będzie wymagało nie tylko czasu i cierpliwości, ale również systematyczności. Podchodząc do odbudowy włosów poważnie i z rozwagą - już po kilku tygodniach będzie można zauważyć pierwsze pozytywne efekty podjętych działań. Co sprawdzi się najlepiej?
Włosy suche a zniszczone - jakie są między nimi różnice?
Warto wiedzieć, że suche i zniszczone włosy to nie to samo. Dla wielu może być to zaskoczenie - zniszczone włosy zazwyczaj są suche, jednak nie zawsze suche włosy są zniszczone. Wiedzą o tym wszystkie te kobiety, które posiadają loki - często suche włosy są takie z natury, niekoniecznie muszą być w złym stanie. Te zniszczone są jednak nie tylko suche, ale również szorstkie, pozbawione blasku, z rozdwojonymi końcówkami, a także tendencją do puszenia się oraz elektryzowania. Co więcej, często się plączą, co sprawia, że stosunkowo ciężko jest je zdyscyplinować. Niektóre bardzo zniszczone włosy są także odporne nawet na próby stylizacji lokówką czy prostownicą, dlatego wiele kobiet w takim przypadku decyduje się na stosowanie mocnych kosmetyków, aby w łatwiejszy sposób ułożyć swoją fryzurę.
Zniszczone włosy - jakie są tego przyczyny?
Rozpoczynając odbudowę zniszczonych włosów, najpierw należy ustalić przyczynę ich osłabienia, a następnie ją wyeliminować. W wielu przypadkach wystarczy zmienić nawyki, wybrać odpowiedni szampon, czy pomóc sobie witaminami na włosy. Wiele kobiet na przykład kładzie się spać z mokrymi włosami. Jest to poważny błąd, który naraża je na łamanie się i gniecenie. Traktowanie włosów gorącymi temperaturami także nie jest najlepszym pomysłem - dobrze więc ograniczyć używanie lokówek, prostownic lub też suszarek.
Wiele osób twierdzi, że włosy mogą być genetycznie słabe, rzadkie, cienkie lub też zniszczone. Nie do końca jest to prawda - włosy nie mogą być zniszczone przez geny. Na ich stan ma wpływ bowiem szereg czynników, w tym brak lub nieodpowiednia pielęgnacja. Włosy niszczą się najczęściej na skutek stylizacji mocnymi kosmetykami oraz gorącą temperaturą, a także z powodu braku termoochrony. To jednak nie wszystko - rozjaśnianie, trwała ondulacja, czy nieodpowiednie suszenie lub czesanie, także mają wpływ na ich stan.
Przegląd złych nawyków - pierwszy krok do regeneracji
Zastanawiając się, jak odżywić zniszczone włosy, warto przede wszystkim zacząć od wyeliminowania złych nawyków. Im poważniej podejdzie się do tego problemu, tym lepsze rezultaty będzie można osiągnąć. Dobrze jest na początku przemyśleć sposób, w jaki traktuje się swoje włosy - istnieje bowiem szereg praktyk, które powinno się odrzucić. O jakich mowa?
Stylizowanie włosów za pomocą gorącej temperatury
Jeśli koniecznie chcemy używać gorącej temperatury do stylizowania swoich włosów, warto zainwestować w prostownicę lub lokówkę, która pozwala na ustawienie temperatury. Znacznie lepiej jest ustawić większą moc i dane pasmo włosów potraktować urządzeniem raz, niż używać niskiej temperatury i przez to powtarzać tę czynność wielokrotnie. Istotne jest także stosowanie termoochrony - kosmetyki chroniące przed temperaturą stanowią swego rodzaju barierę między gorącem a włosami, dlatego zdecydowanie warto pamiętać o ich używaniu.
Stosowanie cienkich gumek i pocieranie włosów o elementy garderoby
Wiele kobiet mocno ściska swoje włosy cienką gumką, co powoduje nie tylko wycieranie się włosów, ale przede wszystkim ich osłabianie. Dobrym wyjściem jest zainwestowanie w szerokie i miękkie gumki, które nie tylko zapewnią odpowiedni komfort, ale również ochronią włosy przed wytarciem lub wyrwaniem. Warto również zwracać uwagę na to, aby nie wyszarpywać włosów spod szalika czy też paska od torebki. Zamiast tego powinno się delikatnie wyciągnąć je spod ubrania. Koniecznie trzeba również unikać energicznego wycierania ich ręcznikiem po myciu - takie praktyki znacznie osłabiają ich kondycję.
Spanie w mokrych i rozpuszczonych włosach
Nie zaleca się spania w mokrych włosach - sprzyja to rozwojowi bakterii, a także osłabia kondycję skóry głowy. Nie powinno się również kłaść do łóżka w rozpuszczonych włosach - z racji na to, że w nocy często zmienia się pozycję, te wycierają się o poduszkę, wobec czego narażane są ich łuski. Najlepszym sposobem jest zdecydowanie się na związanie ich w warkocz.
Jak odbudować zniszczone włosy?
Wiedząc już, czego powinno się unikać, można w pełni skupić się na odbudowaniu włosów. Dobrze jest zacząć od sprawdzenia stanu końcówek - jeśli pominie się ten etap, cały proces regeneracji nie przyniesie oczekiwanych efektów. Zniszczone końcówki mogą się wykruszać lub też odpadać - nie idzie to więc w parze z zapuszczaniem włosów. Znacznie lepiej jest zdecydować się na podcięcie końcówek przynajmniej raz lub dwa razy w roku. Oprócz tego warto również odpowiednio dobrać szampon, a także zmienić sposób mycia głowy. Najważniejszą zasadą jest unikanie szarpania, a także polewania skóry głowy bardzo ciepłą wodą. Zamiast tego należy postawić na lekki masaż skóry głowy za pomocą opuszków palców. Nie można też zapomnieć o tym, jak istotne jest właściwe rozczesywanie. Energiczne, mocne czesanie ogromnie osłabia zniszczone włosy. Domowe sposoby, które mogą pomóc, skupiają się więc przede wszystkim na wyeliminowaniu podstawowych błędów, a także zwróceniu uwagi na dobre nawyki. Jednym z nich jest delikatne rozczesywanie za pomocą grzebienia o szerokim rozstawieniu zębów. Co więcej, mokre włosy lepiej jest także pozostawić do samoistnego wyschnięcia.
Zniszczone włosy a domowe sposoby
Zastanawiając się, jak odbudować zniszczone włosy, warto pamiętać przede wszystkim o odpowiednio dobranych preparatach. Przydatna będzie odżywka, którą powinno się stosować po każdym myciu, maska nakładana raz w tygodniu, a także olejki, które użyte kilkukrotnie potrafią zdziałać cuda. Równie skuteczna jest także domowa pielęgnacja - olej z awokado, z orzechów makadamia czy jedwab sprawią, że włosy będą nie tylko znacznie bardziej elastyczne, ale również gładkie i lśniące. Chcąc podejść do regeneracji włosów jeszcze poważniej, można również przemyśleć swoją dietę i zdecydować się na wyeliminowanie niektórych składników. Stosując się do wyżej wymienionych metod, a także starając się odrzucić złe praktyki, da się osiągnąć niesamowite rezultaty. Istotna jest jednak przede wszystkim systematyczność.